ZPRAVODAJ   06/2006

V čísle:
- Připraveny k rozvoji
- Energetický mix budoucnosti
- Britský jaderný průmysl láká nové odborníky – šanci uspět mají i Češi
- Uranu neubývá a bude ho dost i pro nové jaderné elektrárny
- Chruščovova kukuřice na Sibiři
- Celostátní přehlídka Středoškolské odborné činnosti – 2006
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS


Připraveny k rozvoji

více zde


Energetický mix budoucnosti

více zde


Britský jaderný průmysl láká nové odborníky – šanci uspět mají i Češi

více zde


Uranu neubývá a bude ho dost i pro nové jaderné elektrárny

více zde


Chruščovova kukuřice na Sibiři

více zde


Celostátní přehlídka Středoškolské odborné činnosti – 2006

více zde


Výběr zahraničních zpráv

Jednání sedmi zemí o projektu ITER

Šéfové delegací sedmi zemí (EU, India, Japan, Korea, China, Russia a USA) se dohodli na dalším pokračování mezinárodního projektu termonukleárního experimentálního reaktoru ITER v Cadarache v jižní Francii. Dne 1.dubna 2006 se dohodli v Tokyo na top managementu tohoto projektu, finančních a právních záležitostech a dalších podrobnostech. Fakticky stavební práce v Caradache již začaly na konci ledna 2006. Generálním ředitelem projektu byl jmenován Japonec Mr. Kaname Ikeda a jeho zástupcem pro organizaci ITER Dr. Norbert Holtkamp, současný šéf výzkumného pracoviště Accelerator Systems Division v Oak Ridge National Laboratory v Tennessee , USA. Dalším krokem bude oficiální setkání ministrů zainteresovaných zemí v projektu ITER, které pozval na jednání Komisař EK pro Vědu a výzkum p. Janez Potočník v termínu 24. května 2006 v Bruselu.

Nový přepracovací závod v Japonsku

Nový přepracovací závod na použité jaderné palivo v Rokkasho v Japonsku zahájil svůj zkušební provoz, který má trvat nejméně 17 měsíců. Po 13 letech výstavby a závěrečných hodnocení jaderné bezpečnosti obdržela společnost Japan Nuclear Fuels Ltd (JNFL) souhlas s jeho uvedením do provozu. Od tohoto okamžiku se zde má přepracovávat veškeré použité palivo z japonských jaderných elektráren. Doposud se palivo z japonských JE přepracovávalo v závodě v Tokai, který zpracoval (od r. 1977) na 1116 tun použitého paliva. Nyní se toto zařízení bude rekonstruovat na vědecko-výzkumné pracoviště a na základnu pro přepracování použitého MOX paliva.

Nové jaderné elektrárny Candu v Ontariu

V Kanadě byl vytvořen tzv.Tým Candu, jenž je složen z 5 jaderně-technologických a inženýrských společností. Tito podepsali smlouvu na čtyři roky s cílem připravit podmínky pro výstavbu nových jaderných elektráren typu Candu v Ontariu. Jedná se o tyto členy: Atomic Energy of Canada (AECL), Babcock & Wilcox Canada, General Electric Canada, Hitachi Canada and SNC – Lavalin Nuclear. Tým Candu vydal tiskovou zprávu, že chce připravit čisté, bezpečné, ekonomické a spolehlivé řešení pro výrobu elektřiny a zajištění základního zatížení elektrické sítě. Firmy mají ambice dosáhnout nejlepší světové technické úrovně v zadaném čase a dle dohodnutého rozpočtu, disponují s vyzkoušenou technologií a chystají se uspět i na světových trzích. Pouze v Ontariu se má vyměnit během příštích 15 let 2/3 kapacit v základním zatížení, což představuje 12 400 MWe nových jaderných kapacit. Výhodou tohoto týmového řešení proti klasickému modelu řízení projektu je převod rizika budoucího vlastníka/investora na celý tým dodavatele a jeho rozložení na jednotlivé účastníky výstavby.

Nové jaderné elektrárny ve Velké Británii

V souvislosti s připravovaným rozhodnutím britské vlády o privatizaci 65% akcií energetické společnosti BE (British Energy) vzniká šance pro významné energetické firmy, jmenovitě EdF, E.On (příp. RWE) vstoupit do hry a podílet se na výstavbě nové jaderné elektrárny ve V.B. Tyto tři firmy připravují konsorcium, které by mělo stavět v Británii nové JE za předpokladu, že britská vláda dá zelenou pro jadernou energetiku. Místo pro tuto novou stavbu by bylo s největší pravděpodobností na JE Hinkley Point. Společnosti EdF, E.On a RWE se vážně o tento podíl zajímají, protože ve V. Británii se jedná o stabilní investici, která bude dobře garantovaná státem, pokud se k tomu V.B. rozhodne. EdF má v Británii dobrý zvuk vlivem své pobočky EdF Energy (London Electricity), přesto však hledá partnera s BE z důvodu hladšího průběhu výstavby nové JE.

Energetika bude prioritou finského předsednictví EU

Finský ex-premiér a nynější mluvčí finského Parlamentu p. Paavo Lipponen vystoupil na konferenci TopNux v Londýně (03/2006) s prohlášením, kde vyzýval evropské politiky, aby Evropa nezaostala v soutěži s Čínou, Indií a Ruskem. Tyto země připravují dramatický nárůst jaderných zdrojů. Evropa nyní stojí na křižovatce, řekl p. Lipponen, kdy musí učinit závažné rozhodnutí, aby si zajistila bezpečné zásobování energií za přijatelnou cenu a k životnímu prostředí příznivým, trvale udržitelným způsobem. A toto rozhodnutí musí učinit nyní. Připravované schůzky G8 v červenci 06 a dále speciální Summit ve Finsku na podzim letošního roku během finského presidentství EU mají energetiku na jednom z předních míst projednávané agendy. Do té doby by měla být již hotová Nová energetická politika EU a připravená ke schválení. Přispívá k tomu i vydaný dokument EK tzv. Zelená kniha, jenž se v současnosti široce diskutuje v odborných kruzích.

Jádro není pro finské zelené překážkou

Finská strana Zelených neříká absolutně NE jaderné energetice. Podle předsedkyně finských Zelených p. Tarji Cronberg přestává být jaderná energetika absolutní překážkou pro jejich podíl na vládním programu. V r. 2002 Zelení opustili demonstrativně koaliční vládu, když Parlament schválil většinou hlasů výstavbu nového bloku JE Olkiluoto 3. Nyní se ale situace mění a dle pí. Cronberg nebude jádro pro Zelené nadále překážkou se podílet na státní moci. Nicméně se jejich strana i nadále bude snažit minimalizovat využívání jádra a bude podporovat obnovitelné zdroje a biomasu. Tato změna nastala po zveřejnění výsledků průzkumu, ze kterého je patrné, že více než 62% Finů podporuje výstavbu dalšího šestého jaderného energetického bloku v zemi (vloni to bylo pouze 42%). I někteří další ministři současné vlády se nechali slyšet, že výstavba dalšího jaderného reaktoru v zemi je nezbytná, aby si Finsko udrželo svou energetickou samostatnost, v opačném případě je zde obava z hrozící závislosti na Rusku.

Greenpeace zfalšovala údaje o vlivu černobylské havárie na obyvatele Maďarska

Odborníci na jadernou energetiku v Maďarsku vyzvali hnutí Greenpeace, aby opravili zfalšované údaje, které byly jimi nedávno publikované v souvislosti s negativními následky havárie v Černobylské JE v r. 1986 na maďarské obyvatelstvo. Současně vyzvali odborníky na celém světě, aby pečlivě zkontrolovali správnost jakéhokoliv vyjádření Greenpeace ohledně jejich vlastní země. Společné prohlášení bylo vydáno 28.dubna 2006 budapešťskou universitou „University of Technology and Economics“ a toto prohlášení obviňuje Greenpeace z šíření poplašných zpráv a strašení veřejnosti pomocí chybných a zavádějících informací. Zneužili vědeckých studií zveřejněných v odborném časopise Hungarian Medical Weekly a záměrně je chybným způsobem interpretovali. Ve skutečnosti byly tyto výsledky studií velice pozitivní a nepotvrzovaly přímé, či nepřímé zdravotní následky Černobylu. Ředitel výzkumného ústavu při univerzitě p. Attila Aszodi vyzval Greenpeace, aby zastavili falšování vědeckých údajů a odborníkům na radiační ochranu na celém světě doporučuje prověřit to co Greenpeace zveřejňuje v jejich zemích.

Zdroj: Výběr zahraničních zpráv, Zbyněk Grunda


Co vyšlo na web stránkách ČNS od vydání posledního čísla Zpravodaje

předmět sekce
U.S. Department of Energy
Hodnota akcií ČEZ, a. s.
Yucca Mountain - Nevada Test Site
Synroc
Waste Disposal at Yucca Mountain
Připraveny k rozvoji
Britský jaderný průmysl láká nové odborníky – šanci uspět mají i Češi
Energetický mix budoucnosti
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 23. týden 2005
Barsebäck Nuclear Plant Shutdown
Rozbor průběhů kampaní EDU - aktualizace
Švédská JE Barsebäck
Uranu neubývá a bude ho dost i pro nové jaderné elektrárny
Průměrný počet zavážených kazet na jeden blok - JE Dukovany
Větrní zabijáci
Zpravodaj č. 05/2006
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 05/2006
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 24. týden 2005
British Energy
Hodnota akcií ČEZ, a. s.
JE Borssele
Chernobyl Accident
Vliv jednotlivých zdrojů výroby elektřiny na ŽP
Chruščovova kukuřice na Sibiři
Pecina napadl program zelených
Bez jádra se neobejdeme
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 25. týden 2005
ROSATOM
Rozbor průběhů kampaní EDU - aktualizace
Kalininská JE
Rusko chystá plovoucí atomovou elektrárnu
Pravděpodobná výše výroby elektřiny v ČR dle scénářů SEK
Požadavky zelených rozbíjejí ekonomiku
Japanese Waste and MOX Shipments From Europe
Jádro může také sbližovat
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 26. týden 2005
Cameco Corporation
Hodnota akcií ČEZ, a. s.
JE Temelín
Celostátní přehlídka Středoškolské odborné činnosti - 2006
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 27. týden 2005
ENC 2007
Rozbor průběhů kampaní EDU - aktualizace
JE Sizewell B
ENS news - Issue No. 13, Summer (July 2006)
Jste Vy osobně pro rozvoj jaderné energetiky v naší republice?
European Nuclear Conference 2007
Rusko připravuje vznik gigantické jaderné firmy
Britský i zahraniční jaderný průmysl si brousí zuby na trh …
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 28. týden 2005
Link týdne
Úvodní strana
Obrázek týdne
Úvodní strana
Graf týdne
Úvodní strana
Úvodní strana
Úvodní strana
Úvodní strana
Link týdne
Úvodní strana
Obrázek týdne
Úvodní strana
Graf týdne
Úvodní strana
Zpravodaj
Úvodní strana
Úvodní strana
Link týdne
Úvodní strana
Obrázek týdne
Úvodní strana
Graf týdne
Úvodní strana
Úvodní strana
Úvodní strana
Úvodní strana
Link týdne
Úvodní strana
Obrázek týdne
Úvodní strana
Graf týdne
Úvodní strana
Úvodní strana
Úvodní strana
Úvodní strana
Link týdne
Úvodní strana
Obrázek týdne
Úvodní strana
Úvodní strana
Link týdne
Úvodní strana
Obrázek týdne
Úvodní strana
Graf týdne
Úvodní strana
Úvodní strana
Úvodní strana
Úvodní strana

 

www.csvts.cz/cns

 

Zpravodaj ČNS 6/2006, vydán 21.7.2006
Sídlo ČNS: V Holešovičkách 2, 180 00 Praha 8, cns@troja.fjfi.cvut.cz, www.csvts.cz/cns
Prezident: Václav Hanus, tel.: 385 782 143, vaclav.hanus@cez.cz
Sekretariát: František Mantlík, ÚJV Řež, 250 68 Řež, tel/fax 266 172 342, mantlik@nri.cz
Povolení MK ČR E 11041 ze dne 8.1.2001